O projektu
Metodika oceňování dřevin dle AOPK ČR je již řadu let základním oceňovacím předpisem, který využívají orgány ochrany přírody pro vyčíslení společenské/ekologické hodnoty dřevin jako součást procesu rozhodování o jejich kácení a rozsahu kompenzačních výsadeb.
Firma SAFE TREES byla v letech 2018-2021 zapojena do projektu „Ověření kalkulace společenské hodnoty dřevin rostoucích mimo les za účelem výpočtu rozsahu kompenzačních opatření při jejich kácení” č. TL0100020, který byl podpořený z grantu Technologické agentury ČR program ÉTA.
Tento projekt byl realizován v letech 2018-2021 s cílem prověřit základní principy metodiky Oceňování dřevin AOPK ČR a nastavení jednotlivých koeficientů. Na projektu TA ČR 01000020 (2018-2021) se podílelo Centrum pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy, SAFE TREES s. r. o. a ATEM - Ateliér ekologických modelů s. r. o. Odbornými garanty nové verze metodiky a ostatních projektových výstupů podporujících využití metodiky v praxi jsou Agentura ochrany přírody a krajiny ČR a Ministerstvo životního prostředí ČR, a dále uživatelé výstupů v oblasti znalectví a zpracování EIA.
Cílem projektu bylo především ověření a přepracování metodiky (verze 2018: Kolařík a kol., 2018) do verze pro rok 2021, na základě:
- rešerše literatury k oceňování dřevin i zjišťování preferencí ke dřevinám v ČR i zahraničí napříč obory
- vyhodnocení předchozích zkušeností s aplikací metodiky AOPK ČR,
- přecenění nákladových hodnot aktuálními ceníky nákladů (výběrové šetření dodavatelů rostlinného materiálu, aktuální ceníky prací),
- výsledků vícekolových expertních panelů založených na standardizovaném postupu Delphi (30 odborníků s rovnoměrným zastoupením oborů: dendrologie a arboristiky; biologie, ekologie, botaniky či entomologie; zahradní a krajinné architektury, územního plánování, zpracovatelů posuzování vlivů na životní prostředí - EIA a soudních znalců),
- šetření preferencí české veřejnosti ke dřevinám (standardizovaný vzorek populace reprezentatnivní pro ČR) včetně netržního ocenění společenské hodnoty dřevin dle teorie environmentální ekonomie
- návrhu změn metodiky vycházejících z výše uvedených bodů,
- statistického testování dopadů navržených změn na výsledky ocenění a získání reakcí od uživatelů metodiky k návrhům změn.
V rámci projektu vznikly také další výstupy pro podporu aplikace metodického postupu. Jedná se o inovovanou výpočetní kalkulačku oceňování dřevin AOPK ČR a mapu ekologických nároků na nové výsadby dřevin.